„No nejaký muž, menom Ananiáš, s manželkou Zafirou predal majetok, s vedomím manželky odložil si z utŕženej ceny a len čiastku priniesol a položil apoštolom k nohám.“ (Sk 5:1-2)

Ananiáš a Zafira mali na výber – mohli dať mnoho, mohli dať trošku, alebo nemuseli dať vôbec nič. Nikto od nich nič nevyžadoval. Oni sa však rozhodli, že sa budú správať, akoby dali mnoho, hoci to nebola pravda. Chceli vyzerať o niečo svätejší ako všetci ostatní. Ich hriechom bolo pokrytectvo, a to urazilo Boha.

Na tejto pasáži ma zaráža, že sa v nej píše, že klamali Duchu Svätému. O pár veršov ďalej sa zas píše, že Ho pokúšali. Zdá sa, že to bol špecifický hriech voči Duchu Svätému.

Niekedy sa mi zdá, že ľuďom je ťažké uchopiť, kto je Duch Svätý. Rozumejú Bohu Otcovi a Božiemu Synovi, ale Duch Svätý? Ten je príliš záhadný.

Duch Svätý nie je akási sila či moc, On je osoba. Ježiš o Ňom povedal: „A keď príde, poučí svet: o hriechu a o spravodlivosti a o súde.“ (Jn 16:8)

Ananiáš a Zafira zhrešili, pretože predstierali, že sú niekým, kým vôbec neboli. Boli to pokrytci. Ananiáš chcel, aby si všetci mysleli, že je úplne oddaný Bohu, hoci nebol.

Skôr než prirýchlo odsúdiš Ananiáša a Zafiru, skús sa spýtať samého seba: Už si niekedy urobil niečo duchovné, aby si zapôsobil na iných? Nepredstieraj, že si svätý muž alebo svätá žena, ak ním alebo ňou nechceš naozaj byť. Boha to uráža. Nechcem tým povedať, že je lepšie byť hriešnikom. Chcem povedať, že je horšie predstierať, že si svätý, keď v skutočnosti svätým nechceš byť. Klameš tak len sám seba.

https://www.harvest.org

Laurie


Prečítané 1782 krát

Zdieľajte: