nedeľa, 08 november 2020 02:00

Plniť Jeho vôľu - zákon vs. evanjelium - 8. november

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

"Keď niekto chce plniť Jeho vôľu, rozozná to učenie, či je z Boha, alebo či sám od seba hovorím." Evanjelium podľa Jána 7:17

Čo to znamená plniť Božiu vôľu?
Podľa Pána Ježiša to znamená veriť v Neho. Slová o ’plnení vôle’ stavia Pán Ježiš do vzťahu s evanjeliom - so zvesťou o svojej osobe a o zástupnom diele. Ale toto sa nám ťažko chápe bez ďalších súvislostí. Úplne prirodzene máme v sebe tendenciu, že ’plnenie Božej vôle’ staviame do vzťahu so zákonom.

Plniť Božiu vôľu samozrejme znamená robiť to, čo od nás On žiada a vzdať sa toho, čo nám zakazuje. V skratke povedané: žiť tak, ako Boh chce, aby človek žil.
Pozrime sa bližšie na vyššie uvedený verš, aj keď to nebude presne v jeho pôvodnom zmysle.
Začni ’plniť’ to, čo od teba žiada Boh! Urob to, že prestaneš hrešiť! Rob to, čo podľa Božieho Slova vieš, že je správne a pravdivé. Vzdiaľ sa od všetkého, o čom vieš, že je proti Bohu a Jeho Slovu!
Ale rob to čestne! Bez podvádzania! Bez kompromisov! Rob to bez ospravedlňovania seba samého, keď zisťuješ, že to nezvládaš!
Vtedy nadobúdaš základnú skúsenosť o tom, kto a aký v skutočnosti si v Božom svetle. Zisťuješ, že miluješ hriech, nenávidíš konanie dobrého, máš skazenú vôľu a si Božím nepriateľom!
Vtedy zažiješ, že Božie Slovo hovorí pravdu, keď vyhlasuje, že sme zatratení a potrebujeme spasenie.

Ak berieš Božie Slovo vážne, ak nepodvádzaš, nezažiješ nič iné, len to. Vtedy zistíš, že v sebe nemáš nič, čo z teba spraví kresťana. A tak prichádza aktuálna otázka: ako môžem byť spasený?

Cesta je teda otvorená, aby si porozumel zmyslu dnešných Ježišových slov: "Keď niekto chce plniť Jeho vôľu..." Pochopíš, že to znamená prijať Jeho učenie a nájsť útočište v Ňom.

Prečítané 446 krát Naposledy zmenené sobota, 07 november 2020 23:12
Øivind Andersen

Teológ, učiteľ a kazateľ (1905-1994). Napísal množstvo kníh a je dobre známy nórskym kresťanom.